Pasaulinė kvantinė diena Lietuvoje
OFICIALUS PUSLAPIS
Kas tai per įvykis?
Viso pasaulio kvantinių technologijų ekspertai jungiasi tarpusavyje ir balandžio 14 dieną, 2022-aisiais Pasaulinę kvantinę dieną švęs net 65 pasaulio šalys filmukas ir Lietuva bus tarp jų.
Malonu prisiminti, kad praeitais metais įvyko pirmoji Europoje kvantinių technologijų edukacinė sesija ir Lietuva joje pasiekė didžiausius aktyvumo rodiklius: virš 1 440 dalyvių iš skirtingų Lietuvos kampelių, jų tarpe – mokyklos, įmonės, universitetai, įvairūs centrai.
Kviečiame dalyvauti visus neabejingus mokslui šiai dienai skirtuose renginiuose.
Pasaulinės kvantinės dienos nacionalinės paskaitos ir kvantinio meno konkurso finalo įrašas čia.
Renginiai balandžio 11-15 d. 2022 m.
Pasaulinės kvantinės dienos Lietuvoje meno konkursas
Vasarį skelbiamas meno konkursas „Pasaulio kvantinės dienos Lietuvoje meno konkursas“, skirtas kvantiniams efektams ir įtakingiausiems kvantinės mechanikos istorijoje mokslininkams iliustruoti. Nupieškite Einšteiną, Planką, Curie, Borną, Feynmaną ir kitus, arba pavaizduokite fotoefektą, fotosintezę, atomo modelį ir kitus įdomius reiškinius ar jų taikymus.
Atsiųsti meno kūriniai ir iliustracijos bus rodomi ir aptariami per LRT plius Mokslo Sriubos laidą rubrikoje „Fizika prie kavos”. Konkurso nugalėtojų laukia prizai!
Atsiųskite savo kūrinius mums iki balandžio 2 d.
Taip pat planuojame surengti parodą Fizinių ir technologijos mokslų centre.
Sužinokite daugiau
Susitikimai mokyklose su moksleiviais skirtinguose miestuose
Su Lietuvos fizikų draugijos ir Lietuvos fizikos mokytojų asociacijos pagalba pasieksime daugiau mokyklų, bet norėtume, kad užsiregistruotumėte iš anksto. Balandžio mėnesį keliausime į Jonavą, Kauną, Klaipėdą, Visaginą ir t.t.
Jaunieji mokslininkai paprastai, įdomiai ir suprantamai pristatys savo mokslo pasiekimus; Be to, jie parodys keletą praktinių eksperimentų.
Mokyklos, kurios norėtų, kad pas juos atvažiuotume turėtų užsiregistruoti iš anksto.
Registracija
Nacionalinė paskaita per Youtube
Įprastai žmonėms kvantinės fizikos pasaulis yra gana miglotas, todėl Pasaulinės kvantinės dienos tikslas yra supažindinti dalyvius su kvantinio pasaulio subtilybėmis, tam tikslui pasiekti numatytos ekskursijos į mokslo laboratorijas.
Rubrika „Fizika prie kavos” pavasario sezone numatė specialias televizijos laidas, kuriose bus aptariami pirmieji eksperimentai, prisidėję prie kvantinės fizikos gimimo pvz.: Schrödingerio katė, dvigubo plyšio eksperimentas ir dualumo principas ir kt.
Balandžio 14 d. įvyks nacionalinė paskaita per youtube. Jos metu vyks viktoriną, specialios VU Fizikos fakulteto ir FTMC dėstytojų paskaitos. Transliacijos pabaigoje bus paskelbti meninio konkurso nugalėtojai.
Būtina registracija nuorodai į paskaitą gauti.
Registracija
Įdomus faktas
Pasaulinė kvantų diena švenčiama balandžio 14 d., nuoroda į 4,14, suapvalinti pirmieji Planko konstantos skaitmenys: 4,135667696×10−15 eV.s = 0,000 000 000 000 004 135667696 elektronvoltas padaugintas iš sekundės, energija padauginta iš laiko pastovus fundamentalus dydis, valdantis kvantinę fiziką.
Kodėl Planko konstanta tokia svarbi? Ar žinojote, kad ji naudojama kilogramui apibrėžti? O kaip ji paveiks mūsų gyvenimą? Tai yra tik keletas klausimų, be daugelio kitų, kurie bus aptarti Pasaulinės kvantinės dienos metu.
O kokios dar datos ir skaičiai, jūsų nuomone, svarbūs kvantiniam mokslui ir technologijoms?
Pasaulinė kvantinė diena – nacionalinė paskaita ir meno konkurso finalas per Youtube!
2022 m. balandžio 14 d. 11.00 val.
Lietuvos fizikų sveikinimai: LMA, FTMC ir VU FF
Įvadinė paskaita apie kvantinę fiziką
Mokslininkų klausimai renginio dalyviams
Kvantinio meno konkurso rezultatų paskelbimas
Renginys nemokamas, visi gali prisijungti. PASKAITOS ĮRAŠAS ČIA
Į kokius klausimus stengsimės atsakyti?
- Kaip kvantinė fizika padeda suprasti gamtą pačiame pagrindiniame lygmenyje?
- Kaip ji padėjo mums sukurti technologijas, kurios yra labai svarbios mūsų kasdienybėje?
- Kaip ji gali sukelti būsimas mokslo ir technologijų revoliucijas ir kaip jos gali paveikti mūsų visuomenę?
Pasaulinės kvantinės dienos minėjimu Lietuvoje siekiama didinti visuomenės kvantinio mokslo ir technologijų sąmoningumą. WQD suburia kvantinės fizikos ekspertus ir mokslo entuziastus, kurie yra Pasaulinės kvantinės dienos ambasadoriais savo šalyse.
Pasaulinė kvantinė diena Vilniaus universitete!
Renginiai skirti Pasaulinei kvantinei dienai tęsiasi! Šį kartą (2022 m. balandžio 25 d. 13.00 val.) keliausime į Vilniaus universiteto Teatro salę! Daugiau informacijos Lietuvos Mokslų Akademijos svetainėje.
Programa
13.00–14.00 val. bus pristatyta Pasaulinės kvantinės dienos iniciatyva ir skaitoma smagi paskaita apie molekulių pasaulį, įdomybes arti absoliutaus nulio ir kvantinius reiškinius. Per paskaitą vyks viktorina, žaidimai ir diskusija su VU Fizikos fakulteto mokslininkais Mažena Mackoit-Sinkevičiene ir Luku Naimovičiumi.
14.00–15.30 val. – VU dramos teatro teatralizuota mokslo pamoka „Alisa mokslo stebuklų šalyje“ (rež. Felicija Feiferė).
Rengėjai: Lietuvos mokslų akademijos skyrius „Mokslininkų rūmai“, dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė, Vilniaus universiteto Kultūros centras.
PASAULINĖS KVANTINĖS DIENOS LIETUVOJE ORGANIZATORIAI
Konkursą Lietuvoje organizuoju kartu su Mokslo Sriuba ir EPS Young Minds. Prie mūsų prisijungė Fizinių ir technologijos mokslų centras, Lietuvos fizikų draugija, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institutas, VU Fizikos fakultetas ir Lietuvos fizikos mokytojų asociacija.
MAŽENA MACKOIT SINKEVIČIENĖ
Pasaulinės kvantinės dienos
PAGRINDINĖ ORGANIZATORĖ
Fizikė teoretikė, mokslininkė, Europos fizikų draugijos „Young Minds” Valdantysis komitetas, Pasaulinės kvantinės dienos Lietuvoje ambasadorė ir pagrindinė organizatorė, Lietuvos fizikų draugijos Valdybos narė.
JURGIS SINKEVIČIUS
Pasaulinės kvantinės dienos
PAGRINDINIS ORGANIZATORIUS
Telekomunikacijų fizikos ir elektronikos specialistas, fizikas ir 1ClickFactory įmonės WebServices komandos vadovas.
LUKAS NAIMOVIČIUS
Pasaulinės kvantinės dienos
KOORDINATORIUS
VU SPIE ir EPS YM Vilnius skyrių Lietuvoje prezidentas, VU FF Fotonikos ir nanotechnologijų instituto specialistas. Vienos didžiausių Europos konferencijų „Open Readings” organizatorius.
RIGONDA SKORULSKIENĖ
Pasaulinės kvantinės dienos
RYŠIAI SU MOKYKLOMIS
Lietuvos fizikos mokytojų asociacijos prezidentė, Lietuvos fizikų draugijos Valdybos narė, Kauno švietimo inovacijų centro apdovanojimas „Metų švietėjas 2021“.
IGNAS KANČYS
Pasaulinės kvantinės dienos
RENGINIO SKLAIDA
Mokslo populiarintojas, „Mokslo sriubos“ vedėjas ir redaktorius. Jo tikslas mokslo populiarinimas, siekiant kelti visuomenės sąmoningumą, plėsti žinių visuomenę.
GRAŽINA TAUTVAIŠIENĖ
Pasaulinės kvantinės dienos
MENINIO KONKURSO VERTINIMO KOMISIJOS PIRMININKĖ
Lietuvos fizikų draugijos prezidentė, Tarptautinės astronomų sąjungos komisijos Lokalioji Visata prezidente.